سفارش تبلیغ
صبا ویژن
قالب وبلاگ

All Things
 

 

شرایط ورود به رشته خلبانی در ایران

 

 


آموزش خلبانی در ایران بسیار پر هزینه است و مشکلاتی زیاد را باید پشت سر گذاشت تا یک خلبان شد ، فرد باید با هزینه شخصی خود آموزش خلبانی ببیند و نبود بازار کار اصلی ترین مشکل فارغ التحصیلان خلبانی غیر نظامی

در ایران است.انواع گواهینامه خلبانیPPL :

این گواهینامه به عنوان مدرک خلبانی هواپیمای شخصی و اولین مرحله و سطح گواهینامه خلبانی است و هزینه ای بین 2 تا 5 میلیون تومان دارد. مراکز خصوصی مانند هواپیمایی ماهان و کیش و مراکز دولتی مانند فنون هوایی این نوع گواهینامه خلبانی را ارایه می دهند. دارنده این گواهینامه مجاز به پرواز شخصی و غیر تجاری است. این گواهینامه دارای 360 ساعت کلاس تئوری آموزشی و 45 ساعت آموزش عملی پرواز است.CPL :

این گواهینامه به عنوان مدرک خلبانی تجاری و هزینه ای در حدود 20 میلیون تومان دارد. مراکز خصوصی مانند هواپیمایی ماهان و کیش و مراکز دولتی مانند فنون هوایی این نوع گواهینامه خلبانی را ارایه می دهند. دارنده این گواهینامه می تواند به عنوان کمک خلبان در پروازهای تجاری پرواز کند. این گواهینامه دارای 360 ساعت کلاس تئوری آموزشی و 150 ساعت آموزش عملی پرواز است.IR :

دارنده این گواهینامه می تواند به عنوان خلبان در پروازهای تجاری پرواز کند. مراکز خاص دولتی و خصوصی این گواهینامه را ارایه می کنند. این گواهینامه دارای 300 ساعت کلاس آموزشی تئوری و 40 ساعت آموزش عملی پرواز است.
شرایط ورود به دوره آموزش خلبانی

الف) شرایط عمومی1- داشتن 17 سال تمام.

2- داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم.

3- داشتن کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت غیر پزشکی برای آقایان.ب) شرایط اختصاصی1- موفقیت در آزمون ورودی (مراجع درسی و آزمون توسط مرکز مشخص و برگزار می گردد).

2- موفقیت در انجام معاینات پزشکی هوایی.

3- تاییدیه حراست.

4- موفقیت در دوره آموزش زبان انگلیسی عمومی و فنی (Elementary Intermediate Advance) به مدت 350 ساعت به عنوان پیش نیاز.معاینات پزشکی- آزمایشات کامل خون و ادرار.

- نوار قلب ، نوار مغز ، اکو کاردیو گرافی قلب.

- هولتر مانیتورینگ (در صورت لزوم).

- تست چشم (شامل دید دور و دید میانه و دید نزدیک ، عمق دید ‍، تست رنگ ، و تست چشم با دستگاه).

- نوار گوش یا ادیومتری (شنیدن فرکانس های 125 و 250 و 500 و 1000 و 2000 و 3000 و 4000 و 8000 هرتز برای هر دو گوش در مدت زمان خاص).

- عکس از ریه ها وسینوس ها و نوار ریه.

- عکس از فک و دندان ها و معاینه دندان.

- تست HIV و معاینه کامل بدن و انجام فشارخون.

- حداقل قد مورد نیاز برای خلبانی نیز 165 سانتی متر می باشد.تست هوش همان تست هوشی است که برای یک فرد بالغ و دارای مدرک دیپلم در آزمون های ورودی ارگان ها برگزار می شود و منابع آن کتاب های تست هوش موجود در کتاب فروشی ها است. تست روانپزشکی نیز بسیار ساده است تا سلامت روانی تایید شود. بعد از گذراندن تمامی معاینات پزشکی در صورت قبولی کارت AMC داده می شود که نشان دهنده سلامت کامل و اجازه شرکت در کلاس های خلبانی است.دوره های درسی خلبانیدر صورت قبولی در آزمون علمی و پزشکی اولیه دوره آموزش زبان انگلیسی عمومی وفنی (Elementary Intermediate Advance) به مدت 350 ساعت به عنوان پیش نیاز برگزار می گردد. پس از آن دوره مقدماتی کلاس های زمینی برگزار خواهد شد که این دوره شامل دروس هواشناسی ، آیرودینامیک ، آلات دقیق پرواز ، ناوبری هوایی ، مقررات وزن و تعادل ، قابلیت های هواپیما ، موتور سیستم ، نحوه کار با کامپیوتر پرواز و محاسبات ، نقشه خوانی و فیزیولوژی پرواز می شود.سپس دانشجویان به میزان 45 ساعت پرواز آموزش همراه با استاد و همچنین به صورت مستقل (solo) خواهند داشت که این پروازها با هواپیماهای آموزشی از نوع (Cessna) بونانزا (Bonanza) انجام می شود. چنانچه دانشجویان در دروس تئوری نمرات لازم را کسب کرده و در آزمایش کتبی ، شفاهی و عملی پرواز نیز موفق شوند در این مرحله گواهینامه خلبانی شخصی (PPL) به آنها داده می شود و از این به بعد به عنوان یک خلبان دارای گواهینامه می تواند پرواز نماید. ولی قوانین به این دسته از خلبانان اجازه فعالیت حرفه ای نمی دهند و صرفا می توانند به عنوان تفریح و یا با هواپیمای شخصی خود پرواز داشته باشند و مجاز به پرواز با هواپیماهای سنگین و مسافربری و یا باری و غیره نیستند و اگر شخص قصد داشته باشد یک خلبان حرفه ای بشود لازم است دوره عالی خلبانی را طی کند که این دوره شامل خلبانی بازرگانی (CPL) ، خلبانی با هواپیمای چند موتوره ، پرواز بادستگاه (Instumenrating) و یک دوره کوتاه مدت آموزش سیستم های هواپیمایی که قرار است با آن پرواز کند ، طی کرده تا بتواند جذب شرکت های هواپیمایی شده و به عنوان یک خلبان حرفه ای مشغول به خدمت شود.


علاقمندان به خلبانی CPL می بایست 360 ساعت کلاس زمینی پیرامون دروس مقدماتی پرواز و چگونگی استفاده از دستگاه های کمک ناوبری و 150 ساعت پرواز با نظارت اساتید را طی کند دوره هواپیمای دوموتوره با استاد و کلاس های زمینی همراه است و جهت آموزش دوره پرواز با دستگاه حداقل 30 ساعت پرواز با استاد و گذراندن کلاس های زمینی مربوط می شود.


دریافت گواهینامه هر یک از دوره های فوق منوط به گذراندن آزمون کتبی و عملی می باشد. داوطلبان می بایست شخصا هزینه آموزش این دوره ها را پرداخت نمایند. هزینه ادامه تحصیل در رشته های مذکور بسیار گران است البته بعضی از شرکت های هواپیمایی با ارایه بورس به تعدادی از داوطلبان این هزینه را تقبل می کنند تا داوطلب پس از فارغ التحصیل در خدمت آنان قرار گیرد. اما در حال حاضر این شرکت ها به ندرت چنین بورس ها و آزمون هایی را برگزار می کنند و در صورت نیاز به خلبان حرفه ای از فارغ التحصیلان مرکز فنون هوایی که به صورت آزاد آموزش دیده اند استخدام می کنند گواهینامه صادره از طرف مرکز آموزش فنون هوایی ارزش بین المللی دارد و در خارج از کشور قابل ارایه می باشد.

ادامه تحصیل دختران در رشته خلبانی اگر چه با مشکلات فراوانی روبرو است اما امکان پذیر می باشد ، هم اکنون در شهرهای شیراز ، تهران ، تبریز ، اهواز ، مشهد مراکز و شعبه هایی برای آموزش خلبانی به دختران وجود دارد. لازم به ذکر است که هنوز اقداماتی در خصوص اشتغال به کار انجام نپذیرفته است (هم اکنون فقط دو زن به عنوان کمک خلبان ATR در شرکت آسمان پرواز می کنند).

یک خلبان به لحاظ تنظیم ساعات پرواز در اوقات متفاوت نمی تواند برنامه ریزی دقیقی برای زندگی شخصی خود داشته باشد و بیشتر باید از یک برنامه شناور استفاده نماید. بدین گونه که در هر هفته یا هر ماه برنامه پرواز تغییر می کند و چنانچه با این تغییرات آشنا نباشد ، در زندگی شخصی دچار مشکل خواهد شد.

فرد خلبان می بایست از سلامت جسمی و روحی برخوردار باشد به همین لحاظ تا سن تقریبا 40 سالگی هر سال یکبار و بعد از سن 40 سالگی هر شش ماه یکبار مورد آزمایشات خاص قرار می گیرد. در کل فرد داوطلب این رشته می بایست به موقعیت حساس و پر مخاطره این رشته توجه و با اطلاعات کافی و کاملی متقاضی این رشته شود. اگر کسی به این رشته علاقه نداشته باشد و فقط به خاطر حقوق و مزایا وارد این رشته شود دچار مشکل خواهد شد.


[ سه شنبه 91/8/30 ] [ 7:57 عصر ] [ lovely girl ] [ نظر ]

نامه ای از طرف خدا

امروز صبح که از خواب بیدار شدی، نگاهت می کردم، امیدوار بودم که با من حرف بزنی، حتی برای چند کلمه، نظرم را بپرسی یا برای اتفاق خوبی که دیروز در زندگی ات افتاد، از من تشکر کنی، اما متوجه شدم که خیلی مشغولی، مشغول انتخاب لب

اسی که می خواستی بپوشی، وقتی داشتی این طرف و آن طرف می دویدی تا حاضر شوی فکر می کردم چند دقیقه ای وقت داری که بایستی و به من بگویی: "سلام"، اما تو خیلی مشغول بودی، یک بار مجبور شدی منتظر شوی و برای مدت یک ربع ساعت کاری نداشتی جز آنکه روی یک صندلی بنشینی، بعد دیدمت که از جا پریدی، خیال کردم می خواهی چیزی به من بگویی، اما تو
به طرف تلفن دویدی و در عوض به دوستت تلفن کردی تا از آخرین شایعات با خبر شوی.

تمام روز با صبوری منتظرت بودم، با آن همه کارهای مختلف گمان می کنم که اصلاً وقت نداشتی با من حرف بزنی، متوجه شدم قبل از نهار هی دور و برت را نگاه می کنی، شاید چون خجالت می کشیدی، سرت را به سوی من خم نکردی!!!

تو به خانه رفتی و به نظر می رسید که هنوز خیلی کارها برای انجام دادن داری، بعد از انجام دادن چند کار، تلویزیون را روشن کردی، نمی دانم تلویزیون را دوست داری یا نه؟ در آن چیزهای زیادی نشان می دهند و تو هر روز مدت زیادی را جلوی آن می گذرانی، در حالی که درباره هیچ چیز فکر نمی کنی و فقط از برنامه هایش لذت می بری، باز هم صبورانه انتظارت را کشیدم و تو در حالی که تلویزیون را نگاه می کردی، شام خوردی و باز هم با من صحبتی نکردی!!!

موقع خواب، فکر می کنم خیلی خسته بودی، بعد از آن که به اعضای خوانواده ات شب به خیر گفتی، به رختخواب رفتی و فوراً به خواب رفتی، نمی دانم که چرا به من شب به خیر نگفتی، اما اشکالی ندارد، آخر مگر صبح به من سلام کردی؟!

هنگامی که به خواب رفتی، صورتت را که خسته تکرار یکنواختی های روزمره بود، را عاشقانه لمس کردم، چقدر مشتاقم که به تو بگویم چطور می توانی زندگی زیباتر و مفیدتر را تجربه کنی...

احتمالاً متوجه نشدی که من همیشه در کنارت و برای کمک به تو آماده ام، من صبورم، بیش از آنچه تو فکرش را می کنی، حتی دلم می خواهد به تو یاد دهم که چطور با دیگران صبور باشی، من آنقدر دوستت دارم که هر روز منتظرت هستم، منتظر یک سر تکان دادن، یک دعا، یک فکر یا گوشه ای از قلبت که به سوی من آید، خیلی سخت است که مکالمه ای یک طرفه داشته باشی، خوب، من باز هم سراسر پر از عشق منتظرت خواهم بود، به امید آنکه شاید فردا کمی هم به من وقت بدهی!

آیا وقت داری که این نامه را برای دیگر عزیزانم بفرستی؟ اگر نه، عیبی ندارد، من می فهمم و سعی می کنم راه دیگری بیابم، من هرگز دست نخواهم کشید...

دوستت دارم، روز خوبی داشته باشی...

دوست و دوستدارت: خدا


[ سه شنبه 91/8/30 ] [ 7:53 عصر ] [ lovely girl ] [ نظر ]

 

عارف بزرگی عقربی را دید که در آب برای نجات خویش دست و پا میزند ..
او به قصد کمک دستش را به طرف عقرب دراز کرد اما عقرب تلاش کرد تا نیشش بزند !
با این وجود مرد هنوز تلاش میکرد تا عقرب را از آب بیرون بیاورد اما عقرب دوباره سعی کرد او را نیش بز

ند !!!
مردی در آن نزدیکی به او گفت : چرا از نجات عقربی که مدام نیش میزند دست نمیکشی ؟!
و او در جواب گفت : عقرب به اقتضای طبیعتش نیش میزند طبیعت عقرب نیش زدن است و طبیعت من عشق ورزیدن ...
چرا باید از طبیعت خود که عشق ورزیدن است فقط به علت این که طبیعت عقرب نیش زدن است دست بکشم ؟!
هیچگاه از عشق ورزیدن دست نکش همیشه خوب باش حتی اگر اطرافیانت نیش بزنند...

سخن روز : انسان هم میتواند دایره باشد و هم خط راست. انتخاب با خود اوست : تا ابد دور خود بچرخد یا تا بینهایت ادامه بدهد...


[ سه شنبه 91/8/30 ] [ 7:52 عصر ] [ lovely girl ] [ نظر ]

 

مایکل شوماخر چندین سال متوالی در مسابقات رالی در دنیا اول شد.


وقتی رمز موفقیتش را پرسیدند، در جواب گفت: تنها رمز موفقیت من این است که
زمانی که دیگران ترمز می گیرند، من گاز می دهم پس تو نیز
مطالعه کن وقتی که دیگران در خوابند
Read while others are sleeping

تصمیم بگیر وقتی که دیگران مرددند
DECIDE while others are delaying

خود را آماده کن وقتی که دیگران درخیال پردازیند
PREPARE while others are daydreaming

شروع کن وقتی که دیگران در حال تعللند
BEGIN while others are procrastinating

کار کن وقتی که دیگران در حال آرزو کردن هستند
WORK while others are wishing

صرفه جویی کن وقتی که دیگران در حال تلف کردن هستند
SAVE while others are wasting

گوش کن وقتی که دیگران در حال صحبت کردن هستند
LISTEN while others are talking

لبخند بزن وقتی که دیگران خشمگیند
SMILE while others are frowning

پافشاری کن وقتی که دیگران در حال رها کردن هستند
PERSIST while others are quitting

shoomakher

[ یکشنبه 91/8/21 ] [ 3:5 عصر ] [ lovely girl ] [ نظر ]

 

قبل از اینکه به کسی که میدونی با احساس و سادست بگی:
دوستت دارم
قبل از اینکه بهش محبت کنی
قبل از اینکه به خودت عادتش بدی
قبل از اینکه تنش رو به بغل بکشی
قبل از اینکه احساسش رو بیدار کنی
قبل از اینکه تنهاییش رو پُر کنی
قبل از اینکه عاشقش کنی

خوب فکرات و بکن
با دلت یکی باش
از حرفت مطمئن باش
یه کم مـــرد باش

شاید با همین حرف تو همین رفتار تو نوری ته دلش روشن شه
که خاموش کردنش به بهای خاموش شدنش باشه ....

[ یکشنبه 91/8/21 ] [ 2:59 عصر ] [ lovely girl ] [ نظر ]
<      1   2   3   4   5   >>   >
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

lovely girl : mehraboon, khosh akhlagh & ...!! :D
موضوعات وب
لینک دوستان
آرشیو مطالب
امکانات وب


بازدید امروز: 23
بازدید دیروز: 17
کل بازدیدها: 33120